Окремі аспекти декларативності «мінус штрих-операції»
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3808.2020.3.17-26Ключові слова:
«штрих-операція», «мінус штрих-операція», адресне сортування, багатовимірне адресне сортування, списки, двозв’язні списки, дерева, абстрактні типи даних, структури даних, прості дані, скалярні дані, масиви, записи, вказівники, показники, посилання, Pointers, типи даних, неявна типізаціяАнотація
У роботі розглянуто «мінус штрих-операцію», яку було введено як обернену до «штрих-операції» (1955 р.). Аналогом «штрих-операції» є розіменування вказівника (1964 р.).
На прикладі продемонстровано, що для отримання адреси лінійного однозв’язного списку в Адресному програмуванні можна вказати порядковий номер цього вузла у списку. У цьому полягає перевага «штрих-операції» над розіменуванням вказівника.
«Мінус штрих-операцію» в імперативних мовах програмування високого рівня не застосовують, оскільки за своєю сутністю вона належить до декларативної концепції програмування.
У роботі досліджено динамічну (неявну) типізацію даних в Адресній мові програмування та наведено загальну класифікацію типів даних.
У статті подано приклад представлення дерева в Адресній мові програмування шляхом указування «батьків» вершин дерева, без зазначення сукупності синів, як це потрібно робити в імперативних мовах програмування. В Адресному програмуванні сукупність адрес усіх синів можна отримати застосуванням до адреси вершини «мінус штрих-операції». Із цього та інших наведених прикладів випливає універсальна потужність «мінус штрих-операції» як інструменту декларативного програмування.
Адресна мова програмування є багатоконцептуальною та поєднує у собі концепції імперативного та декларативного програмування. Основою декларативної концепції Адресного програмування (1955 р.) є «мінус штрих-операція».
Матеріал надійшов 11.06.2020
Посилання
- Hnedenko, B. V., Koroliuk, V. S., & Yushchenko, E. L. (1961). Elementy prohrammyrovanyia. Moskva: HYFML [in Russian].
- Videla, Alvaro. (2018). Kateryna L. Yushchenko – Inventor of Pointers. Retrieved from https://medium.com/a-computer-of-ones-own/kateryna-l-yushchenko-inventor-of-pointers-6f2796fa1798?fbclid=IwAR3fcqmC0COfy5EqyIHBrlQhCpno5MUFZjCUQ-SM-v-xhD0g3xbj_P2SRCM.
- Yuschenko, Yu. O. (2005). Zasoby keruvannia vykonanniam lohichnykh prohram. Zbirnyk naukovykh prats MSU, 106–171.
- Yuschenko, Yu. O. (2006). Vstup do lohichnoho prohramuvannia. Kyiv: Vyd-vo Yevrop. un-tu [in Ukrainian].
- Yushchenko, E. L. (1960). Adresnoe prohrammyrovanye y osobennosty reshenyia zadach na mashyne “URAL”. Kiev: Kyev. vyssh. ynzhenernoe radyotekhnycheskoe uchylyshche voisk protyvovozdush. oborony strany [in Russian].
- Yushchenko, E. L. (1963). Adresnoe prohrammyrovanye. Kyev: Hos. yzdatelstvo tekhnycheskoi lyteratury [in Russian].
- Yushchenko, Yu. (2010). Vykorystannia bahatovymirnoho vporiadkuvannia dlia naochnoho ta zruchnoho dostupu do informatsii. In Materialy XV Mizhnarodnoi naukovo-praktychnoi konferentsii “Informatsiini tekhnolohii v ekonomitsi, menedzhmenti i biznesi. Problemy nauky, praktyky ta osvity” (pp. 114–115). Kyiv: Vydavnytstvo Yevropeiskoho universytetu [in Ukrainian].
- Yushchenko, Yu. (2018). Bahatovymirne vporiadkuvannia ta yoho vykorystannia dlia vdoskonalennia interfeisu korystuvachiv informatsiinykh system. Naukovi zapysky NaUKMA, 1, 10–13 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Yury Yuschenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).