Підходи до побудови виводу в онтологічній базі знань
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3808.2023.6.17-23Ключові слова:
обробка природної мови, рекомендаційна система, геометрія, база знань, онтологія, Protégé, OWL, Reasoner, SWRLАнотація
У статті наведено два приклади реалізації виводу в онтологічній базі знань. Один — із використанням SWRL-правил, другий — як систему з елементами обробки природної мови. Наведено опис створених фрагментів таксономічної ієрархії для предметної галузі (планіметрії). Як приклади використано прості задачі відкритого типу зі шкільного підручника з геометрії. Продемонстровані процедури є частиною рекомендаційної навчальної системи, яку розробляють на факультеті інформатики Національного університету «Києво-Могилянська академія».
Посилання
- Bechhofer, S. (2009). OWL: Web Ontology Language. In Liu, L.,
- Özsu, M. T. (Eds.), Encyclopedia of Database Systems. Springer,
- Boston, MA. https://doi.org/10.1007/978-0-387-39940-9_1073.
- Glushkov, V. M. (1970). Nekotorie problemi teorii avtomatov i iskusstvennogo intenllekta. Kibernetika, 2, 3–13 [in Russian].
- Letichevskii, A. A., Lyaletskii, A. V., & Morokhovets, M. K. (2013). Algoritm Ochevidnosti Glushkova. Kibernetika i sistemnii analiz, 4, 3–16 [in Russian].
- List of Reasoners. OWL @ Manchester. http://owl.cs.manchester.ac.uk/tools/list-of-reasoners/.
- Rysin, A., & Starko, V. Velykyi elektronnyi slovnyk ukrainskoi movy (VESUM). Web version 6.0.1. 2005–2022. Mode of access: https://r2u.org.ua/vesum/.
- Straka, Milan. (2018). UDPipe 2.0 Prototype at CoNLL 2018 UD Shared Task. In Proceedings of CoNLL 2018: The SIGNLL Conference on Computational Natural Language Learning, 197–207. Association for Computational Linguistics, Stroudsburg, PA, USA.
- SWRL: A Semantic Web Rule Language Combining OWL and RuleML. http://w3.org.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 O. Zhezherun, O. Smysh, A. Prudnikova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).